Warsztaty wideo uczestniczącego (participatory video) | Warsztat Medialabowy

event thumbnail

30 września (sobota) i 1 października (niedziela) zapraszamy na – po raz pierwszy organizowane w Lublinie – warsztaty wideo uczestniczącego (PV – participatory video).

Termin: 30.09 (sobota), godz. 10:00-16:00 i 1.10 (niedziela), godz. 10:00-16:00

Miejsce: sala medialabowa Warsztatów Kultury (ul. Grodzka 5a, I piętro)

Warsztaty poprowadzą Łukasz Szewczyk i Ada Gąska z warszawskiego Stowarzyszenia Pracownia Filmowa „Cotopaxi” (www.pracowniacotopaxi.pl)*.

Opis warsztatów: Wideo uczestniczące (PV) to technika z pogranicza filmu, animacji społecznej i badań w działaniu, umożliwiająca grupom i społecznościom stworzenie własnego filmu. Poprzez zestaw ćwiczeń filmowych nauczymy się posługiwania sprzętem filmowym, ale przede wszystkim artykułowania głosu w ważnych dla nas sprawach. Podstawą PV jest pozostawienie zupełnej swobody ukazywania tematu uczestnikom i sprowadzenie filmowca do roli facylitatora czyli „pomagacza”. Dzięki warsztatom uczestnicy grupy integrują się, uzyskując podmiotowość i siłę wypowiedzi. Kwestia estetyczna filmu jest drugorzędna względem jego funkcji ekspresywnej i współdziałania uczestników projektu. Metoda wideo uczestniczącego nie wymaga żadnego doświadczenia, ani umiejętności posługiwania się nowymi technologiami, dlatego dobrze sprawdza się w pracy z bardzo różnorodnymi grupami.

Warsztaty mają na celu poznanie metody PV, edukację filmową uczestników oraz przygotowanie własnych, zindywidualizowanych wypowiedzi (filmów) na temat muzycznych wspomnień związanych z miastem. W ciągu dwóch dni (30 września i 1 października) pokażemy, jak wspólnie pracując i bazując na indywidualnych talentach możemy opowiedzieć krótkie historie związane z muzycznymi wspomnieniami mieszkańców Lublina. Nauczymy się podstaw pracy ze sprzętem filmowym, scenariuszowego przygotowywania krótkich form wideo i nagrywania materiału. Udowodnimy, że kręcenie filmów może być zajęciem łączącym ludzi z różnych pokoleń, z różnymi talentami i o różnych możliwościach. Z drugiej strony, pomożemy zatrzymać na filmie własne wspomnienia, przeżycia i emocje związane z muzyką, dźwiękiem i miejscami ważnymi dla uczestników warsztatów.

Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby powyżej 16 roku życia, a w szczególności „duety międzypokoleniowe” (np. młodzież wraz z rodzicami/dziadkami). Ani umiejętności filmowe, ani wcześniejsze doświadczenie w realizacji filmów nie jest wymagane. Zapewniamy wszystko, co będzie nam potrzebne do pracy, w tym sprzęt filmowy.

Liczba miejsc ograniczona. Warunkiem udziału w warsztatach jest uczestnictwo w obu dniach warsztatowych (30.09 i 01.10, godz. 10:00-16:00). 

Warsztaty przeznaczone są dla osób w wieku 16+. 

Warsztaty są bezpłatne. Obowiązują zapisy poprzez formularz rejestracyjny.

* Stowarzyszenie Pracownia Filmowa „Cotopaxi” jako pierwsza organizacja w Polsce zajmuje się implementacją i stosowaniem techniki wideo uczestniczącego (partcipatory video, PV). Skupia osoby zainteresowane sztuką filmową we wszystkich jej właściwościach. Wierzy, że najważniejsza jest autentyczność i szczerość wypowiedzi. Działa w ramach i dla sektora pozarządowego. Realizuje etiudy, kampanie, filmy edukacyjne i aktywnie uczestniczy w edukacji kulturalnej.