Wystawa pokonkursowa plakatu cyrkowego z okazji 10-lecia festiwalu Carnaval Sztukmistrzów

event thumbnail

W 2019 roku przypada jubileusz 10-lecia Carnavalu Sztukmistrzów. Z tej okazji organizator festiwalu, zespół Warsztatów Kultury w Lublinie zaprosił artystów do udziału w konkursie na plakat. Konkurs zakończył się w lipcu. Dziś na wystawie eksponowanej w siedzibie instytucji przy ulicy Grodzkiej 7 można zobaczyć 25 najciekawszych prac konkursowych.

 

W historii Polskiej Szkoły Plakatu temat cyrku zajmuje miejsce szczególne. W latach 60-tych Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe (ZPR) zamawiały u wybitnych polskich artystów plakaty o tematyce cyrkowej. Nie były one dosłowną ilustracją cyrku, nie reklamowały konkretnych przedstawień. Artyści sięgając do metafory i symbolu oddawali atmosferę cyrku. Polski plakat cyrkowy zaskakiwał feerią barw, bogactwem form i pomysłowością rozwiązań, dowodząc kunsztu autorów, wśród których znalazła się czołówka polskich plakacistów.

Na konkurs na plakat Carnavalu Sztukmistrzów zostało nadesłanych 374 prac.

Jury obradowało w składzie:

Iwona Kornet – koordynatorka festiwalu Carnaval Sztukmistrzów

dr Lech Mazurek – Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie

Rafał Sadownik – dyrektor artystyczny festiwalu Carnaval Sztukmistrzów

dr Sebastian Smit – Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie

Jury przyznało nagrodę główną w wysokości 4 000 zł dla Marty Róży Żak oraz 4 wyróżnienia w kwocie 250 zł dlaAgaty Adaszek, Magdaleny Dylak, Joanny Strękowskiej i Moniki Syposz. 

 

Kiedy: wystawa stała czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – parter

Wstęp wolny