Wyobraź sobie miasto, w którym można cofnąć czas

thumbnail

Podróże w czasie są możliwe. Szczególnie w takie noce jak Noc Kultury. O sto lat w przeszłość przeniesiemy się razem z częścią ulicy Kowalskiej, gdzie królować będą swing, retro motocykle i wiktoriańska karuzela.

Dziś, pomimo przepięknej architektury, rzadko odwiedza się ulicę Kowalską. To miejsce zdecydowanie trzeba uwzględnić na swojej trasie podczas Nocy Kultury. Poczujemy się tam jak w latach 20. ubiegłego wieku. Specjalnie wystylizowana przestrzeń, zmienione szyldy, odpowiednie oświetlenie, aranżacja witryn sklepowych i zabytkowe samochody staną się klimatycznym tłem m.in. dla retro potańcówki i fotograficznego atelier. To wszystko dzięki pracy artystek z Niezależnej Grupy Projektowej Piękno Panie, które podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu, we współpracy z Jarosławem Koziarą, przemieniły ulicę Żmigród w najbardziej romantyczny zakątek Lublina, a może i Polski.

O wprowadzenie gości w nastrój retro zadbają organizatorzy koncertu „Uliczkę znam w Lublinie…”– Teatr Muzyczny. Razem z Zespołem Tańca Dawnego „Belriguardo” oraz Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie przy świetle kolorowych żaróweczek oraz dźwiękach przedwojennych szlagierów, ruszymy tanecznym krokiem na retro potańcówkę. Wspólnie ożywimy przedwojenne miasteczko. Nie zabraknie również akcentów rewiowych przypominających, że na naszych deskach debiutował Eugeniusz Bodo, a Hanka Ordonówna śpiewała w teatrze „Wesoły Ul” w Lublinie. Następnie w klimacie z tamtych lat zagra The Mark Shepherd Swing Quartet.

Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej zaprezentuje „Swing City” – fragmenty spektaklu, które doskonale oddają atmosferę lat dwudziestych. Nie zabraknie też improwizatorów. O dobrą zabawę na retro uliczce zadba ferajna z Innymi Słowy Teatr Impro.

Szczególną atrakcją na ulicy Kowalskiej będzie także 100 letnia zabytkowa wiktoriańska karuzela, która przeleżała ponad 50 lat w stodole. Odrestaurowana przez Tomasza Siemińskiego, zagrała w filmie Jana Jakuba Kolskiego „Serce, serduszko”, jeździł na niej ambasador, a w czerwcu zakręci się specjalnie dla mieszkańców Lublina. Za retro klimat odpowiedzialne będzie też Stowarzyszenie Miłośników Motocykli Dawnych „Partyzant”, których przejazdy zobaczymy podczas tej jednej wyjątkowej nocy na Kowalskiej. Spróbujemy szczęścia w tomboli – loterii fantowej, w której nagrodą będzie między innymi udział w stylizowanej sesji w Warsztacie Fotograficznym Warsztatów Kultury u Romana Krawczenki.

Program retro Kowalskiej:

19:00, 20:20, 21:30 – przejazd zabytkowych motocykli | SMMD Partyzant
22:00, 23:00 – Swing City, teatr tańca | Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej
19:00-1:00 – Atelier fotograficzne u Romana Krawczenki | Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury
19:00-2:00 – Wiktoriańska karuzela
20:00-0:00 – Malinowy buduar – słuchowisko | Radio Lublin
21:00-1:00 – Wspomnienie łazienki fotograficznej, plenerowa ciemnia fotograficzna

Program sceny na retro Kowalskiej:

19:30-20:30 – Spektakl improwizowany | Teatr Improwizacji: Innymi Słowy
20:30-21:00 – Powróćmy jak za dawnych lat – koncert |Gimnazjum i Liceum Śródziemnomorskie
21:00-22:00 – Uliczkę znam w Lublinie… – koncert | Teatr Muzyczny
22:00-0:00 – Potańcówka w retro klimacie | The Mark Shepherd Swing Quartet, Zespół Tańca Dawnego „Belriguardo”, Muzeum Wsi Lubelskiej
0:00-1:00 – Grand Slam Ωuartet
1:00-2:00 – Zigzag Paradise

Magicznych atrakcji nie zabraknie na całym Starym Mieście. Warto będzie zajrzeć na Plac po Farze, Plac Rybny czy na podwórko z basztą przy Bramie Krakowskiej.