Wystawa obrazów Tomasza Budzyńskiego – „Podróż na wschód”

thumbnail

Świat obrazu jako doskonałe dopełnienie pracy i duchowej drogi wybitnego wokalisty, kompozytora i poety.

Tomasz Budzyński (ur. 2 października 1962 w Tarnobrzegu) – polski wokalista rockowy, malarz i poeta. Ukończył liceum plastyczne w Nałęczowie.

Urodził się w Tarnobrzegu, jednak po kilku latach wraz z rodziną przeprowadził się do Puław, gdzie się wychowywał. W latach 90 XX w. przejściowo mieszkał w Stanclewie i Warszawie, obecnie mieszka w Poznaniu.

Znany jest przede wszystkim jako wokalista zespołów Siekiera, Armia, 2Tm2,3 oraz Budzy i Trupia Czaszka. Nagrał także solowe płyty Taniec szkieletów (2002), Luna (2008) i Osobliwości (2011). Jest kompozytorem muzyki do przedstawienia Iuvenilium Permanens wystawianego na deskach krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Prowadził program „Radio NRD” w Radiu Józef. Żonaty, ojciec dwojga dzieci. W 2009 r. założył kulturalne stowarzyszenie „Niewidzialna Armia”, którego jest prezesem.

25 maja 2011 r. został odznaczony przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Latem 2010 roku Stowarzyszenie „Niewidzialna Armia” nakręciło film „Podróż na Wschód”, którego Budzyński był współreżyserem. Zagrał w nim rolę Herbaciarza. W tym samym roku napisał książkę autobiograficzną Soul Side Story.

Jego malarstwo uznawane jest za osadzone w tradycji. Nie jest malarstwem zaangażowanym socjologicznie, czy dyskursem z nowoczesnymi trendami, którym zresztą nie ulega, lecz jest osobiste, pełne wspomnień kojarzonych z powidokami. Określane jest wręcz jako naiwne, ale otwierające szerokie pole do interpretacji. Na jego obrazach częste są pejzaże, ale nie są to przedstawienia realistyczne i figuratywne, ale według krytyków oparte na indywidualnym rozumieniu. Ich przekaz interpretowany jest jako powiązanie dobra z pięknem.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku do 27 czerwca 2013 w godz. 9:00-17:00.