Zapraszamy do udziału w Eastreet 2

thumbnail

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji zbiorowej wystawy fotografii ulicznej EASTREET, która odbędzie się w Lublinie w dniach 8-31 lipca 2014 (wernisaż 11 lipca). Nabór do wystawy jest otwarty dla wszystkich autorów fotografii spełniających kryteria podane poniżej. Przyjmowanie zgłoszeń trwa od 7 kwietnia do 11 maja 2014 – zapraszamy!

Eastreet 2 to kolejna edycja jedynej tak dużej prezentacji fotografii ulicznej z Europy Wschodniej. Wybrane przez grupę kuratorów fotografie zostaną profesjonalnie wydrukowane i przygotowane do ekspozycji, w przestrzeni publicznej oraz w jednej z galerii na Starym Mieście w Lublinie. Wystawie towarzyszyć będzie specjalny katalog wydany w formie albumu ze zdjęciami oraz informacjami o wszystkich prezentowanych autorach (dystrybuowany bezpłatnie tylko podczas wystawy – każdy autor otrzyma od nas egzemplarz pocztą). Ponadto planujemy dyskusję na temat fotograficznej dokumentacji przestrzeni publicznej oraz inne atrakcje (szczegóły wkrótce).

Wystawa i publikacja Eastreet 2 realizowana jest jako jedno z wydarzeń lubelskiej odsłony projektu Wschód Kultury, który powstał dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Narodowego Centrum Kultury oraz środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski.

Pierwsza edycja
Pierwsza edycja Eastreet odbyła się w październiku 2013 w Lublinie i spotkała się z bardzo dobrym odzewem (ponad 4.000 zgłoszonych fotografii!), a także dobrymi recenzjami. Wystawa przyciągnęła do Lublina wielu twórców. Odwiedzających również nie brakowało – w związku z dużym zainteresowaniem, wystawa została przedłużona o 2 tygodnie. Pierwsza edycja utwierdziła nas w przekonaniu, że taki projekt ma potencjał i czujemy się zobowiązani aby go kontynuować.

Idea
Naszą intencją jest zebranie i zaprezentowanie zbiorowego portretu człowieka na przestrzeniach publicznej Europy Wschodniej. Stawiamy m. in. pytania: jakim ludzie podlegają przemianom i interakcjom, jak człowiek kształtuje swoje otoczenie, a jak samo otoczenie wpływa na życie człowieka, co kryje się “pod powierzchnią” codzienności. Formuła fotografii ulicznej idealnie przystaje do tej tematyki, nie jest jednak przez nas rozumiana ściśle i konserwatywnie – na wystawie znajdzie się miejsce również dla szeroko rozumianego dokumentu. Pragniemy badać granice gatunku, szukać nowych rozwiązań i inspiracji, monitorować aktualny stan fotografii ulicznej w Europie Wschodniej. Ponadto, lub może przede wszystkim – chcemy stworzyć platformę do kontaktu, dialogu i wzajemnej inspiracji dla autorów i środowisk tworzących fotografię uliczną w tej części świata.

Kryteria
1. Akceptujemy tylko fotografie powstałe w krajach Partnerstwa Wschodniego, Europy Wschodniej, Europy Południowo-Wschodniej (Grecja, Bałkany, etc) oraz Rosji i byłych republik. Narodowość lub miejsce zamieszkania fotografa nie ma znaczenia.

2. Priorytetowym wymaganiem jest, aby nadesłane fotografie w oryginalny sposób dokumentowały życie codzienne, przestrzeń publiczną, interakcję z tą przestrzenią i jej wpływ na życie codzienne. Głównym tematem fotografii musi być człowiek (nawet jeśli nie jest dosłownie obecny ma zdjęciu).

3. Zgodnie z powszechnie znaną konwencją fotografii ulicznej oczekujemy na zdjęcia niepozowane, spontaniczne, łączące niespodziewane elementy, pokazujące co dzieje się “pod” pozornie błahą codziennością. Nie muszą być one zrobione na ulicy, ale w dowolnym miejscu przestrzeni publicznej (park, targowisko, plaża, wieś, muzeum, sklep, parking, wydarzenie publiczne, chodnik, itp).

4. Prace powinny posiadać wysoki walor estetyczny, kompozycyjny i narracyjny, przy czym narracja powinna być ograniczona do jednego zdjęcia – nie akceptujemy cykli zdjęć czy fotoreportaży.

5. Open Call jest skierowany zarówno do fotografów profesjonalnych, jak i amatorów. Nie ma limitów wiekowych ani określonych parametrów technicznych, jednak zgłoszone zdjęcia muszą mieć możliwie wysoką rozdzielczość pozwalającą na profesjonalny druk co najmniej w formacie A4 lub podobnym. Ustalamy minimalny wymiar dłuższego boku na 3.000px.

6. Nadsyłanie zdjęć jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ewentualne włączenie do wystawy i katalogu, a także wykorzystanie w materiałach promocyjnych (strona internetowa, newsletter, materiały prasowe, itp). Respektujemy prawa twórców i nie będziemy wykorzystywać nadesłanych zdjęć do żadnych innych celów, bez uprzedniej zgody autora.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 11 maja 2014

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Harmonogram wystawy Eastreet:
Termin nadsyłania zgłoszeń: 11 maja 2014
Powiadomienie o wyborze zdjęć: 2 czerwca 2014
Wystawa czynna: 8-31 lipca 2014
Wernisaż wystawy: 11 lipca 2014
Zamknięcie wystawy: 31 lipca 2014
Kontakt: info@eastreet.eu