Wernisaż wystawy RV 3276 i film Świetlica (Idź za mną) | Laboratorium Sztuki Społecznej

thumbnail

Zapraszamy na dwa ciekawe wydarzenia, organizowane w ramach projektu Laboratorium Sztuki Społecznej „Granice – Rezydencje miejskie” – realizowanego przez Europejską Fundację Kultury Miejskiej i Warsztaty Kultury w Lublinie.

RV 3276 | wernisaż wystawy podsumowującej rezydencję Alexeya Salmanova (Ukraina)

„Podczas mojej rezydencji stworzyłem 4 prace, które znajdują się na styku dwóch mediów – graffiti i sztuki performance. Uważam, że jest to coś nowego w sztuce, połączenie jest bardzo specyficzne ze względu na to, że wybrane przez mnie media mają zupełnie odmienny charakter. Jako element subkultury, graffiti nie jest przeznaczone dla szerszego grona odbiorców ugruntowanej sztuki, czy też „sztuki wysokiej”. Społeczność skupiona wokół graffiti jest raczej zamkniętą grupą ludzi posługujących się własnym językiem i kodem, które są zrozumiałe tylko wewnątrz grupy, a które przemawiają do członków subkultury na całym świecie. Performance jest jednym ze środków wyrazu „sztuki wysokiej”. Przemawia do każdego i stara się mieć jasny dla każdego przekaz. Dlatego graffiti i performance w ujęciu metaforycznym są jak sekta i religia oficjalna. Moim celem jest stworzenie nowego środka wyrazu, gdzie graffiti spotyka się ze sztuką performance. Będąc poza subkulturą (nie jestem częścią tego systemu), wykorzystuję graffiti jako narzędzie do wyrazistej komunikacji w przestrzeni publicznej. Zarazem umieszczam performance w nurcie grafitti – prowadząc badania konceptualne nad subkulturą. Biorąc pod uwagę temat mojej rezydencji, zacieram granicę między granicami Ukrainy a Polski, jak również granicę między wszelkimi innymi krajami.”

Kiedy: 20 września 2016, godz. 19:00

Gdzie: Galeria Labirynt, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)

RV 3276 to suma cyfr oznaczających kolory sprayów, są to kolory: czerwony, biały oraz niebieski i żółty, kolory flag Polski i Ukrainy.

Salamanov Alexey urodził się w Rostowie nad Donem w Rosji w 1976. W 2009 otrzymał nagrodę Centrum Sztuki Pinczuka (PAC, Pinchuk Art. Centre) a w 2010 roku ukończył praktyki w studio Olafura Eliassona w Berlinie. Salamanov nie pobierał formalnej nauki w zakresie sztuki. Alexey żyje i pracuje w Kijowie. Pracuje z różnymi mediami, takimi jak fotografia, wideo, przedmioty, praktykuje także performans.

Świetlica (Idź za mną) | film dokumentalny

Premiera filmu dokumentalnego, stworzonego przez ośmioro dzieci z dzielnicy Dziesiąta, podopiecznych Świetlicy „Ciuchcia”.

Grupa dwunastu dzieci spędza większość swojego czasu w Świetlicy. Pewnego dnia postanawiają dowiedzieć się, co znajduje się w pozostałej części ogromnego dwukondygnacyjnego budynku – dawnego Domu Kultury. Okazuje się, że drzwi do opuszczonej części domu był zawsze otwarte …

Film jest efektem projektu rezydencyjnego Viktorii Khomenko pt. „Bestiariusz” w ramach projektu Laboratorium Sztuki Społecznej „Granice – Rezydencje miejskie” realizowanego przez Europejską Fundację Kultury Miejskiej i Warsztaty Kultury w Lublinie.

Kiedy: 23 września 2016, g. 17:00

Gdzie: Punkt Kultury, ul. 1 Maja 35

Jak prawdziwe są historie, którymi wyjaśniamy nasz „świat” innym? A może gubimy się w misternie tkanej sieci własnych bajek? Iluzje tworzone są przez różne impulsy, z których najpotężniejsze wydają się impulsy wizualne. Bardzo bolesnym doświadczeniem może być utrata tych barwnych obrazów, które dają nam błędne wyobrażenie rzeczywistości, ale za to zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Viktoria Khomenko z Ukrainy zaproponowała dzieciom w wieku 8-11 lat stworzenie filmu dokumentalnego poświęconego wymyślanym przez dzieci bajkom. Zadaniem uczestników projektu było zrobienie zdjęć lub nakręcenie krótkiego wideo o miejscach dla nich ważnych (w mieście, domu, pokoju itp.), gdzie zbierają się z przyjaciółmi i się bawią. Rezultatem działań jest swoisty „bestiariusz” domowy/miejski, opowiadany przez mieszkańców. Dzieci nie tylko filmowały i fotografowały miejsca zabaw, ale także opisały w sposób mityczny miejsca lub obiekty na ich ulicy/ w domu/ pokoju gdzie mieszkają. Efektem działań jest zbiór współczesnych mitów i bajek tworzonych przez dzieci.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!