Znamy już program tegorocznej edycji Festiwalu „Inne Brzmienia”.

thumbnail

Inne Brzmienia Art’n’Music Festival Lublin-Lviv 2013, 5-7 lipca

Festiwal „Inne Brzmienia” to projekt artystyczny przeznaczony dla miłośników muzyki i wszelkich sztuk pokrewnych. W 2013 roku festiwal obejmie 3 dni wydarzeń z udziałem zespołów muzycznych z Polski i ze świata oraz szereg wystaw artystów zajmujących się fotografią, malarstwem i sztukami wizualnymi na najwyższym światowym poziomie. W programie pojawiła się także zupełnie nowa kategoria, jaką są  „Małe Inne  Brzmienia”.

„Inne Brzmienia Art’n’Music Festival Lublin-Lviv 2013”. Jest to cykliczna impreza artystyczna o renomowanym charakterze, która odbywa się w Lublinie od 2008 roku. Festiwal będący wizerunkową imprezą Miasta Lublin stał się jednocześnie wydarzeniem o wydźwięku międzynarodowym.

Pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu był od początku jego istnienia Mirek Olszówka, który odszedł od nas 30 listopada 2010 roku. Spadkobiercy, Miasto Lublin oraz najbliżsi współpracownicy podjęli decyzję o kontynuowaniu istnienia festiwalu w następnych latach. W roku 2013, oficjalnym organizatorem zostały Warsztaty Kultury w Lublinie. Produkcją wydarzenia, podobnie jak w poprzednich latach, zajmować się będą Dariusz Filozof i Jan Taraszkiewicz.

Muzyka

Piątek, 5 lipca

Rynek, wstęp wolny

20.00 Tabu (Polska)

Tabu to śląski zespół stworzony w 2003 roku. Od tego czasu zagrali prawie pół tysiąca koncertów, wygrali najważniejsze nagrody na muzycznych festiwalach i nagrali 3 studyjne albumy. Zespół został również dwukrotnie zaproszony do znanej polskiej trasy Punky Reggae Live. Najnowszy album zespołu pt. „Endorfina” został wydany w 2012 roku i cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród słuchaczy. Zyskał również wiele przychylnych opinii wśród dziennikarzy muzycznych. Muzyka Tabu to głównie reggae z energią i mocno słyszalną sekcją dętą. Usłyszycie u nich również świetnie zagrane roots reggae i ska. Teksty są bardzo osobiste, ale poruszają także szeroko pojęte tematy socjologiczne. Grupa ostatni raz zagrała w Lublinie w 2009 roku.

22.00 Ebo Taylor (Ghana) – [PO RAZ PIERWSZY W POLSCE]

Urodzony w 1936 roku gitarzysta, kompozytor, aranżer, lider zespołu i producent Ebo ​​Taylor z Ghany to legendarna postać na scenie muzycznej od ponad sześciu dziesięcioleci. W latach 50. i 60.  był aktywny we wpływowych zespołach nurtu „highlife”, m.in. Broadway Dance Band czy Black Star Band. Współpracował z Fela Kuti, Tony Allenem i innymi muzykami afrykańskimi. Muzyka Ebo Taylora to tradycyjne brzmienia i rytmy z Ghany, przekształcone w afro-beat, jazz i funk. Taylor zdołał stworzyć swój własny, rozpoznawalny styl. Prawdziwym międzynarodowym sukcesem stało się wydanie płyty „Love and Death” w 2010 roku, po którą chętnie sięgali producenci hip-hopowi, samplując piosenki artysty. Jego ostatni album „Appia Kwa Bridge” z 2012 roku, okrzyknięty sensacją nurtu „world music”, okazał się również przepustką do koncertów i festiwali na całym świecie. Koncerty Ebo Taylora to barwne, afrykańskie show nasycone miłością do muzyki własnego kraju.

Klub Festiwalowy, Dom Kultury ul. Krakowskie Przedmieście 19, wstęp wolny

23.00 REGGAE CLASH

Joint Venture Sound System (Warszawa) vs Love Sen-C Music (Lublin)

Spotkanie dwóch najstarszych polskich sound systemów reagge

Joint Venture Sound System live and direct, Polish National Radio Channel 4, Czworka, 05-09-2011 from Maken on Vimeo.

Sobota, 6 lipca

Rynek, wstęp wolny

20.00 Svjata Vatra Fire Show (Ukraina / Estonia)

Svjata Vatra to zespół łączący muzyczną kulturę Ukrainy i Estonii. Ich charakterystyczną cechą jest instrumentarium: ukraiński trąbki i kosy spotykają się z estońskimi kobzami, produkując unikalne brzmienie. Wschodni temperament zespołu, związany z kulturą kozacką, uzupełnia nordycka energia. Svjata Vatra to jednak nie tyko muzyka. Zespół występuje obecnie z programem Fire Show, w którym muzycy wykonują również ogniste ewolucje, m.in. żonglując płonącymi instrumentami czy walcząc w tradycyjnym, kozackim stylu używając szabli.

 22.00 Festicultores Troupe (Hiszpania)

Łamiący wszelkie stereotypy i schematy zespół z hiszpańskiej Galicji. Ich koncerty to mieszanka, humoru i performance’u z muzyką festiwalowego formatu, przy której żaden słuchacz nie pozostaje obojętny. Festicultores Troupe to więcej niż 250 koncertów przez 6 lat istnienia grupy, w czasie których dzielili scenę z takim artystami jak Fanfare Ciocarlia, Gogol Bordello, Ojos de Brujo. W 2008 roku byli supportem Manu Chao na jego europejskiej trasie. Zdobyli również nagrodę publiczności na  Haizetara International Street Music Festival. W 2010 roku wystąpili jako gwiazda festiwalu Kustendorf Emira Kusturicy. Ten galicyjski zespół jest najczęściej zapraszanym zespołem na wydarzenia muzyczne w Kraju Basków, a także stałym bywalcem telewizyjnych programów muzycznych i rozrywkowych.

Klub Festiwalowy, Dom Kultury ul. Krakowskie Przedmieście 19, wstęp wolny

23.00 BALKAN NIGHT

Shazalakazoo (Serbia) & Warsaw Balkan Madness (Warszawa)

Najsłynniejsi serbscy i polscy DJ-e z muzyką bałkańską, podaną w klubowych aranżacjach

Niedziela, 7 lipca

Rynek, wstęp wolny

20.00 Voo Voo & Orkiestra Gidle [PROJEKT SPECJALNY]

Projekt specjalny dedykowany na festiwal Inne Brzmienia 2013. Grupa Voo Voo związana jest z Lublinem od ponad 20 lat. Managerem zespołu był przez ten czas Ś.P. Mirek Olszówka, twórca festiwalu, producent płyt Voo Voo i kreator projektów specjalnych (m.in. Harmonia, Voo Voo & Haydamaky). Grupa wydała w 2012 roku kolejny album pt. „Nowa płyta”, który zebrał pozytywne recenzje, a publiczność szturmowała ich klubowe koncerty. Projekt „Voo Voo & Orkiestra Gidle” to połączenie doświadczeń zespołu z  czasów współpracy ze stroną ukraińską. Tym razem jednak, do Voo Voo dojdzie 25-osobowa orkiestra dęta z Gidel, której zadaniem będzie uzupełnienie muzyki formacji o „pierwiastek wschodni i bałkański”.

22.00 Boom Pam (Izrael)

Boom Pam to izraelski zespół muzyczny powstały w 2003 roku. Ich muzyka to zlepek charakterystycznych brzmień wielu kultur: basenu morza śródziemnego i półwyspu arabskiego. Bazę ich wycieczek instrumentalnych stanowi rock, wymieszany z muzyką folkową poszczególnych rejonów: południowo-wschodnich krańców Europy i Bliskiego Wschodu. Czerpią z kultury greckiej, krajów bałkańskich, muzyki klezmerskiej oraz arabskiej.

Debiutancki album zespołu został nagrany w koprodukcji ze słynnym DJ-em Shantelem z Essay Recordings. Płyta znalazła się w pierwszej dziesiątce listy World Music Charts. Kolejne dwa albumu potwierdziły oryginalność projektu, co zaowocowało współpracą m.in. z grupą Balkan Beat Box. Koncerty Boom Pam to ekstatyczna mieszanka surferskich gitar, połączonych z bałkańską tubą i mocnym, perkusyjnym beatem.

Klub Festiwalowy, Dom Kultury ul. Krakowskie Przedmieście 19, wstęp wolny

23.00 KLEZMER FUNK

DJ Senior Efebo (Lublin)

Muzyka funk i soul z Izraela przełomu lat 60. i 70.

WYSTAWY

Klasztor oo. Dominikanów, ul. Złota 6, wstęp wolny

  • Piotr Lorek „Urny” – unikatowa wystawa rzeźb w kształcie urn, które martwe w swej formie ożywają za sprawą muzyki, wydobywającej się z miniaturowych głośników zainstalowanych wewnątrz urn. Dwa największe obiekty tworzą bramę przez którą wchodzimy w przestrzeń, na której rozmieszczone są mniejsze ceramiczne urny wkopane na różnej głębokości w ziemię. W dnach niektórych obiektów wmontowane są lustra, zaglądając w głąb ziemi możemy zobaczyć odbijające się niebo i drzewa, oraz własną postać. Ta przestrzenna aranżacja zaprojektowana jest tak, by mogła w delikatny sposób współgrać z zielenią i architekturą, ma wprowadzać nas w nastrój kontemplacji, medytacji. Instalacja ma również swoją warstwę dźwiękową. W dużych dzbanach umieszczone są głośniki, z których wydobywają się ścieżki dźwiękowe.

Miejsce: plac przed teatrem Andersena, klasztor oo Dominikanów

  • Marian Oslislo „Plakaty” – wystawa plakatów znanego grafika i projektanta, który swoje prace prezentował m.in. na Biennale w  Moskwie, Brnie, Sofii, Bratysławie, Berlinie, Paryżu, Brukseli oraz w Chinach i USA.  Artysta specjalizuje się w grafice artystycznej i użytkowej. Ukończył Wydział Grafiki katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prezentowane na lubelskiej wystawie plakaty stanowią wybór z barwnego, trzydziestoletniego dorobku twórczego artysty. W swoich plakatach (w przeważającej liczbie o tematyce kulturalnej) Marian Oslislo w niezwykle intrygujący sposób wykorzystuje kaligrafię, bawi się jej formą, przetwarza, raz łącząc ją z pozornie nonszalanckim rysunkiem, kiedy indziej z prostymi formami geometrycznymi lub z fotografią.

Miejsce: wirydarz klasztoru oo Dominikanów

  • Andrzej Dudziński – retrospektywna wystawa prac cenionego polskiego rysownika, grafika, malarza, karykaturzysty i fotografika. W trakcie festiwalu Inne Brzmienia, artysta zaprezentuje swoje rysunki,  opublikowane w legendarnej gazecie „New York Times” w okresie stanu wojennego w Polsce.

Miejsce: krużganki klasztoru oo Dominikanów

SPOTKANIA

Klasztor oo Dominikanów, krużganki, godz. 17.00, wstęp wolny

Cykl debat i dyskusji pod tytułem – „Granice Europy” nawiązujący do aktualnego pytania o europejską tożsamość. Od piątku do niedzieli (5-7 lipca), na krużgankach klasztoru oo Dominikanów spotkają się artyści, dziennikarze, osoby publiczne, którzy będą rozmawiać o ważnych wydarzeniach ze świata sztuki i nauk społecznych. Prowadzący: Tomasz Dostatni OP.

WARSZTATY MISTRZOWSKIE

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

Prowadzący:

Andrzej Świetlik

Artysta, fotograf, od 1979 roku w grupie „Łódź Kaliska“. Współautor fotografii, filmów, performansów zrealizowanych w Ł.K. w ramach zmagań ze społeczeństwem. Jeden z ojców założycieli „Galerii Bezdomnej“. Zawodowo zajmuje się fotografią portretową dla reklamy i PR.

Tomasz Sikora

Fotograf i fotoreporter. Zrealizował 4 światowe kampanie reklamowe: singapurskich linii lotniczych, hoteli Intercontiental, Sony, Levisa. W 1990 zdobył złoto w Międzynarodowym Konkursie (AWARD International Art Directors Awards in Sydney). W Europie był nagradzany na festiwalach: Golden Drum, Kreaturze, Epice, Cracfilmie.

Sobota, 6 lipca, godz. 10.00

20 miejsc. Zbiórka w Biurze Festiwalowym przy ul. Grodzkiej 5a.

Zapisy: warsztaty@innebrzmienia.pl

MAŁE INNE BRZMIENIA: WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Miejsce: plac przed Teatrem Andersena

Sobota, 6 lipca i niedziela, 7 lipca, w godz. 12.00-16.00

Kurator warsztatów: Joanna Wawiórka

Wstęp wolny. Zapisy: warsztaty@innebrzmienia.pl

TANIEC

Prowadzący: Joanna Miłoszewicz i Piotr Czarnecki (Akademia Tańca)

Przedstawiciele Akademii Tańca z Lublina stworzyli specjalny projekt skierowany do młodszej części publiczności Festiwalu Innych Brzmień: warsztaty taneczne w technice hip hop i dance. Prowadzący zapraszają na taneczną podróż po kulturze hip hop, zapoznają uczestników z podstawowymi krokami i figurami, a na koniec stworzą wspólną choreografię. Zajęcia mają na celu rozbudzenie wyobraźni najmłodszych, a także wydobycia z nich potencjału twórczego, który mogą przełożyć na swój ruch i taniec. Wszystkie działania będzie wspierała duża dawka muzyki. Warsztaty kierowane są zarówno do osób początkujących jak i tych, które już tańczą.

MUZYKA

1. ONE MAN MUSIC MULTI SHOW – prezentacja i zajęcia warsztatowe

Prowadzący: Marcin Steczkowski – muzyk, kompozytor, aranżer i producent, multiinstrumentalista.

Warsztaty wprowadzą uczestników w świat instrumentów dętych i elektronicznych począwszy od piszczałek, okaryn, sopiłek, oktawówek, poprzez saksofony, w tym sopranowy i tenorowy, instrumenty elektroniczne (EWI), a kończąc na wirtualnych brzmieniach wyzwalanych bezprzewodowymi dętymi sterownikami MIDI. Dzięki tej muzycznej podróży będzie można odkryć barwny świat dźwięków inspirujący wyobraźnię.

2. DRUMS ‚n DREAMS – warsztaty perkusyjne

Prowadzący: Tomasz Bozdek

Zajęcia warsztatowe , które przeniosą odbiorców w świat instrumentów perkusyjnych, które wykonał własnoręcznie Tomasz Bozdek, muzyk, twórca instrumentów,      poszukiwacz nowych brzmień. Wśród instrumentów znajdą się różne rodzaje bębnów oraz kije deszczowe. Naturalne dźwięki pozwolą poczuć harmonię z naturą, jej siłę i rytm. To zaproszenie do poznania i tworzenia muzyki.

SZTUKA i ZABAWA

Prowadząca: Joanna Wawiórka

1. Warsztaty plastyczne

Strefa aktywności plastycznej dla każdego, zapraszamy do próby wizualizacji     dźwięków i rytmów, szukania kolorów i faktur, które obrazują muzykę. W sobotę 6 lipca ogłosimy konkurs plastyczny, związany z tematyką festiwalu, rozwiązanie i ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę 7 lipca.

2. Kid Zone

Strefa aktywności dla dzieci, kolor – ruch – zabawa: zabawy sprawnościowe,     kula cyrkowa, chusty i tunele animacyjne, piłki, balony i wiele, wiele innych. Zapraszamy do zabawy z animatorami w rytmie innych brzmień.