Zobacz reportaż o niezwykłym fotografiku | Roman Krawczenko

thumbnail

Zachęcamy do obejrzenia reportażu o niezwykłym człowieku i fotografiku, którego bohaterem jest Roman Krawczenko – artysta na co dzień związany z naszym Warsztatem Fotograficznym w Zaułku Hartwigów.

„Zawsze kochał Ukrainę, dla niej poświęcił większość swojego życia. Po wydarzeniach na majdanie musiał opuścić kraj. Grożono mu śmiercią. Schronienia szukał w Polsce, nie było łatwo, ale między innymi dzięki naszej interwencji fotografik Roman Kravchenko wraz ze swoją żoną otrzymał status uchodźcy. Teraz zaczyna życie na nowo.”

ZDARZENIA – MAGAZYN REPORTERÓW – ROMAN KRAWCZENKO [ZOBACZ]

Autor: Dorota Boczek / TVP Lublin

….

Roman Krawczenko – ur. w 1957 r., fotografik, historyk, dziennikarz. Jest artystą tworzącym fotografie techniką ambrotypii. Odtwarzając tę XIX-wieczną technikę, jest jednym z nielicznych artystów w Polsce używających tej unikalnej technologii tworzenia fotografii na szkle. Ambrotypia jest na tyle elitarna, że zajmuje się nią jedynie około stu artystów na świecie. Krawczenko na swoich ambrotypiach w czarodziejski sposób przedstawia współczesną Polskę i Polaków. Jego prace były wielokrotnie prezentowane w Polsce i na Ukrainie, wystawy i warsztaty przyciągają wielu młodych fotografików, a dorobek artysty jest już doskonale znany i doceniany przez fotografików i kolekcjonerów na świecie. Krawczenko tworząc w Polsce w ciągu ostatnich lat wypracował własną metodę fotografowania, a co najważniejsze, przekazał tę wiedzę i umiejętności młodym polskim fotografikom. Dlatego bez przesady można powiedzieć, że dzięki niemu tworzy się w Polsce nowa szkoła fotografii ambrotypicznej. Należy dodać, że Krawczenko będąc mieszkańcem Krymu, był nieformalnym ambasadorem kultury polskiej – zaaranżował w Bakczysaraju ekspozycję poświęconą Adamowi Mickiewiczowi i Sonetom Krymskim, organizował liczne plenery fotograficzne dla polskich fotografików.